מה היא רפואה סינית

מה היא רפואה סינית

ראשית למה היא רפואה סיניתהרפואה הסינית המסורתית היא אחת מסוגי הרפואה העתיקים בהיסטוריה. היא הוזכרה לראשונה לפני כ- 4000 שנה, בתקופה בה היה נפוץ בסין העתיקה השאמאניזם והשימוש בצמחי- מרפא. לפני כ 3500 שנה החל להתפתח בסין העתיקה גם הדיקור. שיטות עתיקות אלו המשיכו להתפתח עד לימינו תוך כדי התאמתם לשינוי שהתרחש באדם ובסביבה.

הרפואה הסינית מבוססת על התפיסה הדאואיסטית שלפיה האדם הוא חלק בלתי נפרד מהטבע. לפי הבנת הדאו כל התופעות ביקום קשורות אחת לשנייה ומשפיעות זו על זו. אין שום דבר שקיים בפני עצמו והכל מתרחש בתלות הדדית. האדם הוא מיקרו קוסמוס ואם האדם מתאים את עצמו לטבע הוא יחיה חיים הרמוניים ובריאים.

אחד הרעיונות העיקרים ברפואה הסינית הוא הצ'י, שנחשב לאנרגית החיים. הצ'י זורם בתעלות האנרגיה בגוף שקרויות מרידיאנים. ישנם 12 מרידיאנים עיקריים שמשויכים לאברי הגוף ועוד 8 מרידיאנים מיוחדים. על גבי מרידיאנים אלו 361 נקודות דיקור ועוד מאות נקודות נוספות בעלות השפעה מחוץ לערוצים אלו.

מערכת המרידיאנים מובילה צ'י ודם לרקמות השונות, היא מעין רשת שמגיעה לכל מקום בגוף. לכן, חוסר איזון באיבר מסוים ישפיע על אזורים שונים בגוף, בהתאם לתפקוד הפיזי והנפשי של אותו איבר וביחס למסלול המרדיאן שמקושר אליו. חוסר איזון בזרימת הצ'י גורם למחלות – ע"י הדיקור ניתן להשפיע על זרימת הצ'י ולהחזיר את הגוף לאיזון.

הרפואה הסינית מטפלת בקשת רחבה של מחלות ומצבים מנטאליים ומשתלבת היטב עם הרפואה המודרנית. היא נחשבת לרפואה המשלימה המבוקשת ביותר. הצלחת הטיפול ברפואה הסינית מושתתת על ענפי הטיפול המגוונים שהיא מציעה, על מנת להביא להחלמתו של המטופל ולהחזיר את הגוף והתודעה לאיזון. הכלים העיקריים בטיפול הם: דיקור, צמחי-מרפא, טווינה, מוקסה, תזונה בריאה ומגנטים. בסיני באלאנס נשתמש בכלים המועילים ביותר עבורך, המטופל/ת, ונשלב בין הענפים השונים לפי הצורך. לדוגמא, טיפול שאורך כשעה יכול לכלול בתוכו: דיקור, טווינה ומרשם אישי לצמחי-מרפא.

שיטות הטיפול ברפואה הסינית

משמעות השם טווינה היא לתפוס ולדחוף. זוהי שיטת עיסוי סינית מסורתית שנודעת כפיזיותרפיה הסינית והיא מעולה לטיפול בבעיות אורטופדיות וכן בשרירים תפוסים. הטווינה היא יותר מסתם עיסוי מכיוון שהיא מבוססת על אבחנה ונקודות טיפול ע"פ הרפואה הסינית. לכן, הטווינה יכולה גם להיות כלי נוסף לטיפול בבעיות שאינן דווקא אורטופדיות, למשל בעיות במערכת הנשימה וכו'. הטיפול מתבצע בהתאם למסלולי האנרגיה ונקודות הדיקור ברפואה הסינית ע"י מגע דינמי ואנרגטי או במגע איטי ועמוק. הטיפול נעשה בשכיבה או בישיבה ובלבוש מלא ונוח.

טווינה – למאמר המלא

הדיקור הסיני היא טכניקת טיפול מהעתיקות בעולם והתהוותה בסין לפני כ 3500 שנה. הרפואה הסינית המסורתית מדברת על 361 נקודות דיקור על גבי רשת המרידיאנים, ועוד מאות נקודות נוספות בעלות השפעה מחוץ לערוצים אלו. הדיקור נעשה במחטים זעירות, אינו כואב ומשפיעה על זרימת הצ'י במרידיאן. המרידיאנים מובילים צ'י בין פני השטח בגוף ועד לאיברים הפנימיים. לכל נקודת דיקור השפעה שונה על הצ'י שעובר דרכה, והמטפל בוחר את נקודות הדיקור בהתאם לאבחנה הקלינית. הדיקור מאזן בין יין ליאנג ומאפשר זרימת צ'י תקינה לכל הגוף. המטופל זוכה בחוויה ייחודית שלא קימת בשום טיפול אחר.

דיקור סיני – למאמר המלא

צמחי המרפא הסיניים נמצאים בשימוש אלפי שנים, הם קדמו לדיקור והניסיון המצטבר ברפואת צמחים הוא רב. קיימים בספרות הרפואית כ 5000 חומרים: צמחים ומינרלים, אך היום, מחוץ לסין, אנו משתמשים בכמה מאות סוגים. איכות הצמחים מאד גבוהה והם מגיעים לארץ לאחר בדיקה ואישור של משרד הבריאות ונחשבים בטוחים לשימוש. בשונה מתרופות קונבנציונאליות, הצמחים מותאמים לכל מטופל באופן אישי, ולא רק לפי המחלה המטופלת. בקליניקה אנחנו עדים לכך שהצמחים משנים את מצב המטופל במהירות ולעיתים מצליחים לפתור בעיות שהרפואה הקונבנציונאלית הותירה ללא מענה.

צמחי מרפא – למאמר המלא

הרפואה הסינית מיחסת חשיבות רבה לתזונה בריאה. גופנו מפיק אנרגיה מהמזון שאנו אוכלים, לכן עלינו להזין את הגוף במזון עשיר, בעל ערכיים תזונתיים גבוהים ולהימנע ממזונות המכילים רעלים, כמו צבעי מאכל וחומרים משמרים. ברפואה סינית ארוחה מאוזנת תכלול את כל מגוון הטעמים ותימנע מאוכל קפוא וקר. במסגרת הטיפול יקבל המטופל/ת תפריט והנחיות תזונה בהתאמה אישית.

תזונה – למאמר המלא

המילה מוקסה מגיעה מהשם היפני “mogusa” ומשמעותה צמח לבעירה. היא מופקת מהצמח ארטימיסיה ולגריס, ממשפחת הלענה. הצמח עובר תהליך ארוך של יבוש טבעי בשמש ולאחר מכן מפיקים ממנו סוגי מוקסות שונים. באמצעות הדלקת המוקסה על גוף המטופל, נוצר אפקט חימום בנקודת האקופונקטורה והשילוב של החום והחומרים שמשתחררים מהצמח משפיעים על האיברים הפנימיים בהתאם לאזור המטופל. המוקסה יעילה בעיקר במצבי חסר כמו: מערכת חיסון חלשה וקור רב בגוף.

מגנטים – למאמר המלא

המילה מוקסה מגיעה מהשם היפני “mogusa” ומשמעותה צמח לבעירה. היא מופקת מהצמח ארטימיסיה ולגריס, ממשפחת הלענה. הצמח עובר תהליך ארוך של יבוש טבעי בשמש ולאחר מכן מפיקים ממנו סוגי מוקסות שונים. באמצעות הדלקת המוקסה על גוף המטופל, נוצר אפקט חימום בנקודת האקופונקטורה והשילוב של החום והחומרים שמשתחררים מהצמח משפיעים על האיברים הפנימיים בהתאם לאזור המטופל. המוקסה יעילה בעיקר במצבי חסר כמו: מערכת חיסון חלשה וקור רב בגוף.

מוקסה – למאמר המלא

כוסות רוח היא שיטת טיפול מסורתית של הרפואה הסינית העתיקה, היא תועדה בכתבים במאה הרביעית לספירה, אך הייתה כפי הנראה בשימוש כמה מאות שנים קודם לכן, בעבר השתמשו בחומרים טבעיים שונים כמו קרנות של בעלי-חיים או במבוק על מנת לייצר את הכוסות, מאוחר יותר ועד היום הכוסות הנפוצות הן מזכוכית אך קיימות גם כוסות פלסטיק וסיליקון מודרניות שהשימוש בהן נעשה ע"י משאבה.

 

כוסות רוח – למאמר המלא

Call Now Button