דיקור סיני – אקופונקטורה

דיקור סיני – אקופונקטורה

דיקורהדיקור הסיני היא טכניקת טיפול מהעתיקות בעולם והתהוותה בסין לפני כ 3500 שנה. הרפואה הסינית המסורתית מדברת על 361 נקודות דיקור על גבי רשת המרידיאנים, ועוד מאות נקודות נוספות בעלות השפעה מחוץ לערוצים אלו. הדיקור נעשה במחטים זעירות, אינו כואב ומשפיעה על זרימת הצ'י במרידיאן. המרידיאנים מובילים צ'י בין פני השטח בגוף ועד לאיברים הפנימיים. לכל נקודת דיקור השפעה שונה על הצ'י שעובר דרכה, והמטפל בוחר את נקודות הדיקור בהתאם לאבחנה הקלינית. הדיקור מאזן בין יין ליאנג ומאפשר זרימת צ'י תקינה לכל הגוף. המטופל זוכה בחוויה ייחודית שלא קימת בשום טיפול אחר.

האקופונקטורה המוכר בישראל ובמערב כדיקור סיני, היא טיפול, המבוסס על הרפואה הסינית המסורתית, וכרוך בהחדרת מחטים דקות מאוד דרך העור לעומקים שונים במטרה לעורר נקודות, 365 במספר, שעל פי הרפואה הסינית, מהוות מרכזי אנרגיה קטנטנים.

 

דיקור סיני מכיוון מזרח

מנקודת מבטם של הסינים, בנקודות הללו יש פוטנציאל לחולל שינוי, ולבצע מניפולציה בזרימת אנרגיית החיים, הקרויה צ'י. את הצ'י ואופן זרימתו בגוף האדם ניתן להמשיל למים שזורמים בתעלת השקיה, ובדומה למערכת השקיה, הבנויה מצינורות המגיעים לכל פינה ואזור בגינה, כך גם תעלות האנרגיה בגוף האדם, הקרויות מרידיאנים, ומטרתן להזרים את הצ'י לכל תא ותא בגוף האדם.

כאשר החיים הרמוניים המים זורמים בצורה חלקה ומתפזרים באופן המתאים והנכון לכל פינה בגינה, בדומה ללב המזרים את הדם בעורקים, בוורידים ובנימים שבגופנו. במידה וקיימת חסימה באחד הצינורות, ייווצר עומס בצד אחד, ואילו בצד השני ייווצר מחסור, בדומה לקריש דם, העלול ליצור פתולוגיות בגוף האדם. גם אם החסימה לא מורגשת באותו הרגע, לאורך זמן סימפטומים שונים יבואו לידי ביטוי. המקום העמוס עלול להיות גדוש, ואף להתפרץ כסכר קורס, ואילו המקום החסר יחווה חוסר אספקה וייחלש.   

מטרת הטיפול באקופונקטורה היא אבחון המקומות בהם אנרגיית החיים אינה זורמת בצורה הרמונית, וביצוע מניפולציה לצורך פיזור במצבי עודף, הנעה במצבי סטגנציה ותקיעות או חיזוק במצבי חוסר.

 

דיקור סיני מכיוון מערב

אם נסתכל על האקופונקטורה מנקודת מבט מערבית, הרי שהמחטים מעוררות ומגרות את העצבים, השרירים והפשיות סביב נקודות שונות לאורך הגוף, שמאותתים למוח מסרים שונים, והוא מגיב אליהם בהתאם. כמו כן, גירוי הנקודות הללו מגביר את זרימת הדם באזור ומסייע להפרשת חומרים טבעיים בגוף האדם, המסייעים להפחתת כאבים.

הרפואה הסינית התאימה את עצמה לאורך השנים לעולם המערבי, והידע המקצועי באקופונקטורה מתבסס כולו על האנטומיה והפיזיולוגיה של גוף האדם, כפי שהוא מוכר לנו בעולם המערבי.

הטיפול באקופונקטורה מגובה כיום באינספור מחקרים, וידוע כטיפול יעיל למגוון בעיות, סימפטומים ומחלות:

  • מחקרים שבוצעו בגרמניה הראו שהאקופונקטורה יעילה בטיפול בכאבי ראש, מתח ומיגרנות, וביכולתה להפחית את תדירות ההתקפים ורמת הכאב.
  • ארגון ה- NCCIH הראה במגוון מחקרים, שהאקופונקטורה יעילה בטיפול בכאבי גב תחתון, כאבי צוואר (כולל כאבים כתוצאה מצליפת שוט), אוסטיאוארתריטיס, כאבי ברכיים, כאבי ראש ומיגרנות ועוד.
  • בשנת 2003 ארגון הבריאות העולמי (WHO) ציין מגוון תחלואות ותופעות בהם יכול לסייע טיפול אקופונקטורה, ביניהם לחץ דם גבוה ונמוך, תופעות לוואי מטיפולים כימותרפיים (בעיקר בחילות והקאות), כיב פפטי, דיזנטריה, כאבים כרונים, נזלת אלרגית, כאבי פנים ופציאליס, בחילות בוקר (גם אצל נשים בהריון), דלקת מפרקים שגרונית, נקעים, מרפק טניס, סיאטיקה וכאב דנטלי.
  • בנוסף, ארגון הבריאות העולמי מצא שהאקופונקטורה מסייעת בהפחתת הסיכוי לחלות בשבץ מוחי, מסייעת לטיפול בכאבים כתוצאה ממחלת הפיברומיאלגיה, תורמת להחלמת מטופלים לאחר ניתוח, מסייעת למחלות של מערכת העצבים, צוואר תפוס, כאבים בעמוד השדרה, דמנציה וסקולרית, שיעול או שעלת ותסמונת טורט.
  • ארגון הבריאות העולמי המליץ על טיפול אקופונקטורה במקרים של זיהומים כמו דלקות בדרכי השתן וקדחת דימומית מגפתית, וציין שהטיפול באקופונקטורה יעיל לתהליכי גמילה.

יתרונות הטיפול באקופונקטורה

  • כשהטיפול במחטים נעשה באופן נכון, הוא בטוח לחלוטין ואינו מסב נזק למטופל.
  • הטיפול באקופונקטורה כרוך במעט מאוד תופעות לוואי, אם בכלל
  • טיפול אקופונקטורה אינו סותר טיפולים אחרים, ויכול להשתלב במסגרת כל טיפול אחר.
  • הטיפול מסייע בהפחתת תרופות אצל חולים רבים, ואף מסייע כשהטיפול התרופתי אינו מתאים או אינו מועיל.

אופן הטיפול באקופונקטורה

טיפול בדיקור סיני מתחיל בתשאול המטופל. במהלך התשאול בוחן המטפל אספקטים שונים בהקשר למטופל הנוגעים למצבו הפיזי, הרגשי והמנטלי, אורח חייו, ההיסטוריה הרפואית שלו ועוד. בנוסף, מאבחן המטפל אבחנה פיזיקלית (שיער, ציפורניים, לשון, מראה העור של המטופל וכו'), ומתייחס לקול, לאינטונציה ולרמת אנרגיה הכללית של המטופל, כמו כן המטפל בודק דופק, ברפואה הסינית לדופק חשיבות רבה והמטפל לא יסתכל רק על קצב הפעימות אלא גם על עוצמתן ואיכותן, אם הן מרגישות עגולות או חדות ועד פרמטרים נוספים, דפקים אלו נקראים: דופק מיתרי, דופק מתגלגל, דופק דק וכו'. סוגי הדפקים ברפואה הסינית הם רבים ומגוונים ונותנים למטפל תמונה על מצב הגוף. כמו כן יבדוק המטפל את מצב הלשון של המטופל ויקבל אינפורמציה מצורתה, צבעה, החיפוי שלה ועוד.

לאחר ביצוע התשאול, בדיקת הדופק, בדיקת הלשון והתבוננות על גוף המטופל/ת, יוצלב המידע ותתקבל האבחנה. על סמך האבחנה בוחר המטפל את הנקודות אותן ישלב בטיפול, ויתכן שישלב עמן עיסוי מקומי הנקרא טווינה, שינוי תזונתי, טיפול בצמחי מרפא או שילוב טכניקות טיפול אחרות כמו תרגילי נשימה, כוסות רוח, גוושה ומוקסה.

טכניקה נוספת שמשלבים מטפלים רבים, ונמצאה יעילה במיוחד לכאבי גב תחתון וטיפולים מערכת העצבים, היא אלקטרו אקופונקטורה, שמשלבת פולסים חשמליים זעירים בנקודות הדיקור שבחר המטפל.

הטיפול נעשה בשכיבה ואורך כ- 20 דקות, ובמהלכו יכול המטופל לחוש גירוי קל או עקצוץ קצר בנקודות אותן בחר המדקר לדקור.

הדיקור עצמו אינו כואב, והמטופל יכול להגיע עד תום הטיפול להרפיה עמוקה, שמאפשרת לתהליכי הריפוי להתרחש.

סביר להניח, שבכל טיפול יבחר המטפל נקודות דיקור חדשות בהתאם לשינויים עליהם דיווח המטופל ובהתאם למצבו נכון לאותו יום.

מומלץ להתנסות בסדרת טיפולים שאורכת בין 8 ל- 12 טיפולים שבועיים או דו שבועיים (בהתאם להמלצת המטפל) ולהמשיך בטיפולי תחזוקה אחת לשבועיים או אחת לחודש על מנת לשמור על המצב הקיים לאחר שיפור.

הטיפול באקופונקטורה בטוח גם בילדים, במבוגרים ובנשים בהריון במצבים מסוימים. מומלץ לבחור במטפל מנוסה, שמתמחה בטיפול באוכלוסיות הללו.

*אין האמור לעיל מהווה תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. כל הכתוב הינו לקריאה בלבד. ההמלצות, הטיפולים והשיטות עשויים להשתנות מאדם לאדם. יש לנקוט את כלל אמצעי הזהירות ולהתייעץ עם מומחה לפני כל החלטה וצעד.

Call Now Button