טווינה

טווינה

טווינאמשמעות השם טווינה היא לתפוס ולדחוף. זוהי שיטת עיסוי סינית מסורתית שנודעת כפיזיותרפיה הסינית והיא מעולה לטיפול בבעיות אורטופדיות וכן בשרירים תפוסים. הטווינה היא יותר מסתם עיסוי מכיוון שהיא מבוססת על אבחנה ונקודות טיפול ע"פ הרפואה הסינית. לכן, הטווינה יכולה גם להיות כלי נוסף לטיפול בבעיות שאינן דווקא אורטופדיות, למשל בעיות במערכת הנשימה וכו'. הטיפול מתבצע בהתאם למסלולי האנרגיה ונקודות הדיקור ברפואה הסינית ע"י מגע דינמי ואנרגטי או במגע איטי ועמוק. הטיפול נעשה בשכיבה או בישיבה ובלבוש מלא ונוח.

טווינה הוא עיסוי רפואי, שמקורו בסין העתיקה, ושמו נגזר מהמילים Tui "כדי לדחוף" ו- Na "לתפוס", שהן שתיים מתוך 8 הטכניקות השונות בהן משתמשים בטיפול. הוא נחשב לאחד מדרכי הטיפול העיקריים של הרפואה הסינית המסורתית, יחד עם האקופונקטורה (דיקור סיני), התזונה וצמחי המרפא והטיפול בתנועה (טאי צ'י, מדיטציה בתנועה וצ'י קונג).

הטיפול בטווינה תועד כבר לפני כ- 2,300 שנה בספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב, לאו דזה, "Tao Te Ching", ומאז התפתח והפך לאחת מדרכי הטיפול המוכרות במערב לטיפול בכאבים ובתחלואות. לאורך השנים הוא שימש כבסיס לטיפול השיאצו שהתפתח ביפן.

הטיפול בטווינה מבוסס על עקרונות הפילוסופיה הסינית, על-פיהם חוסר איזון באנרגיית החיים, המכונה צ'י, עלול לגרום להיווצרות חסימות אנרגטיות, שמובילות לכאבים ומחלות בגוף ובנפש האדם. מטרת העיסוי היא לגרות את תנועת האנרגיה ולבצע בה מניפולציות לצורך השבת האיזון.

טווינה – איך זה עובד?

עיסוי הטווינה פועל באופן זהה לטיפול בדיקור מחטים סיניות, אך במקום להיעזר במחטים, הוא רותם את ידיו, אצבעותיו, אמותיו, ומרפקיו  של המטפל לגירוי ועירור נקודות ספציפיות על גבי גופו של המטופל. לפי הרפואה הסינית, הנקודות הללו ממוקמות על גבי ערוצי אנרגיה (מרידיאנים), שבנויים כרשת, שמטרתה להניע את האנרגיה בגוף האדם.

את ערוצי האנרגיה עליהם מצויות הנקודות ניתן להשוות לתעלות, המזרימות מים, וממש בדומה למערכת כלי הדם, המזרימה דם לכל תא ותא בגוף האדם, גם המרידיאנים אמורים להזרים לכל תא בגוף את אנרגיית החיים, וכשנוצרת בהם חסימה, היא מובילה לכאב או למחלה.

בריאות מיטבית מהי?

הפילוסופיה הסינית גורסת, שבריאות מיטבית היא תוצאה של זרימה חלקה והרמונית של אנרגיית החיים בתוך גוף האדם. יחד עם זאת, שעל מנת להשיג הרמוניה, צריך שגם יחסי הגומלין של האדם עם סביבתו יהיו הרמוניים, ולכן גורמים פנימיים וחיצוניים יכולים להשפיע רבות על בריאותו.

מטרת עיסוי הטווינה היא ליצור הרמוניה ואחדות בזרימת האנרגיה הפנימית של האדם וביחסי הגומלין שבינו לבין הסביבה, והוא עושה זאת באמצעות אקופרסורה (לחיצה על נקודות לאורך גופו של המטופל), לישה, מתיחות, טפיחות וטכניקות נוספות, שנפוצות גם באוסטיאופתיה ובכירופקטיקה.

שלבי הטיפול עם טווינה

טיפול טווינה אורך בין 45 דקות לשעה,ונעשה בשכיבה או בישיבה, כשהמטופל לבוש, אך ללא נעליו. במהלך הטיפול המטפל יכול לשלב גם טיפול באמצעות מחטים סיניות, שמנים וצמחים. לטיפול טווינה קלאסי 4 שלבים עיקריים:

 1. עיסוי רקמות רכות לצורך פתיחת זרימת הצ'י- הטיפול נועד לשחרר את השרירים ואת ריקמת ה- fascia על מנת לעורר את זרימת הדם ולנכז את הלימפה. הטיפול יכול להיות בתחילה מעט יותר אגרסיבי, אך הלחץ מופחת במהלך הטיפול כשעוברים לריכוך הרקמות על ידי לחיצות עדינות והמטופל יכול בקלות להיכנס להרפיה עמוקה.
 2. הגברת זרימת הצ'י במרידיאנים- שימוש באצבעות, אגודלים, עקב כפות הידיים, אמות ומרפקים לצורך חדירה עמוקה בשילוב תנועה ושמירה על קצב אחיד במטרה להמריץ את זרימת הצ'י ולתת לה boost.
 3. גירוי נקודות צ'י- גירוי רך ורגוע באמצעות אגודלים ומרפקים בנקודות ספיציפיות. יעילות הטיפול אינה בהכרח בעוצמת הלחיצה, אלא בשילוב נקודות נכון ולחיצה במיקומן המדוייק.
 4. מניפולציות- על מנת להשיג הרפיה מלאה ושחרור של השרירים מבצע המטפל מניפולציות ומתיחות שונות. חשוב לבצע את כל שלבי הטיפול הקודמים באופן יעיל על מנת להפיק את המיטב משלב הטיפול הזה.

במה טווינה יכולה לסייע?

עיסוי טווינה משמש לטיפול במגוון בעיות רפואיות ומחלות שונות. הטיפול יכול להיות מקומי או מערכתי, ומותאם באופן אישי לכל מטופל בהתאם למצבו הרפואי.

טווינה נפוצה מאוד לטיפול בכאבים ובמחלות שריר שלד, מסייעת רבות בהפגת מתח ולחצים, שחרור שרירים והרפייה ומשמשת לעתים קרובות לטיפול בפציעות, שכוללות את מערכת העצבים. כמו כן, טווינה נפוצה לטיפול גם בכאבי ראש ומיגרנה, תסמונת קדם וסתית (PMS), דלקות פרקים, אוסטאופורוזיס, עייפות ובעיות שינה, בעיות במערכת הנשימה ובעיות במערכת העיכול.

הטיפול בטווינה יעיל גם כטיפול מניעתי ושמרני , מאחר ומסייע לחיזוק המערכת החיסונית, ומטופל יכול ליהנות מכל יתרונות הטיפול במסגרת סדרת טיפולים אחת לשבוע לצורך שמירה על המצב הקיים ושיפור איכות חייו.

יתרונות הטווינה מתוך מחקרים שנעשו

 1. משפרת את זרימת הדם ומסייעת למערכת כלי הדם.
 2. מפחיתה כאבי גב תחתון וכאבי צוואר כרוניים, כולל כאבים שנובעים מטראומה ישנה או מפריצות דיסק.
 3. מסייעת בטיפול בבעיות רגשיות כמו חרדה ודיכאון.
 4. משמשת לעידוד הנקה לאחר לידה ומעודדת יצור חלב אם.
 5. מטפלת ביעילות באוסטאוארטריטיס על ידי שיפור הטונוס השרירי והמרצת הדם, המסייעים להפחתת כאב ונוקשות והטבה ביכולת התפקוד הכללית.
 6. מקלה על סימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית.
 7. מפחיתה באופן משמעותי כאבי מפרקים, עצמות ושרירים.
 8. יעילה לטיפול ברגליים סוכרתיות, בעיקר בשלבים מוקדמים.

חשיבות האבחון בטיפול טווינה

טווינה מכוונת לטיפול ממוקד, ולכן אבחון מדויק הכרחי להשגת תוצאות ריפוי טובות. כמו כל טיפול הוליסטי, מטרת האבחון היא להגיע לשורש הבעיה, לטפל בו ולהימנע מהחמרה של התנאים הקיימים.

במהלך האבחון מבצע המטפל תשאול מפורט, שכולל את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, וסקירת מערכות שונות בגופו, כולל מערכת העיכול, מערכת השתן ועוד. פרט לכך מבצע המטפל אבחון לשון ואבחון פיזיקלי כללי.

מגבלות הטיפול עם טווינה

כמו לכל טיפול, גם לטווינה מגבלות, ובתנאים מסוימים לא ניתן לבצע את הטיפול, ביניהם מצבים בהם המטופל סובל משברים בעצמות, זיהומים, פגיעות בעמוד השדרה כמו דחיסת חוט השדרה, דמעות ליגמנט ועוד.

 

Call Now Button