כוסות רוח

כוסות רוח

כוסות רוח

כוסות רוחכוסות רוח היא שיטת טיפול מסורתית של הרפואה הסינית העתיקה, היא תועדה בכתבים במאה הרביעית לספירה, אך הייתה כפי הנראה בשימוש כמה מאות שנים קודם לכן, בעבר השתמשו בחומרים טבעיים שונים כמו קרנות של בעלי-חיים או במבוק על מנת לייצר את הכוסות, מאוחר יותר ועד היום הכוסות הנפוצות הן מזכוכית אך קיימות גם כוסות פלסטיק וסיליקון מודרניות שהשימוש בהן נעשה ע"י משאבה.
המטפל שמשתמש בכוסות הרוח בזכוכית חייב להיות מיומן ומדויק בעבודתו, מכיוון שכדי ליצור ואקום בתוך הכוס, כלומר לרוקן את הכוס מאויר, יש להכניס לתוכה להבה בוערת ולהניח את הכוס מיד על האזור הרצוי בגוף מבלי לחמם את שולי הכוס, הדבר יוצר משיכה של עור המטופל/ת לתוך חלל הכוס ומוביל לזרימת דם מוגברת באזור הרקמה המטופלת , זרימת הדם המוגברת באזור עוזרת לרקמה הפגועה/השריר להשתחרר מתפיסותו , כמו כן זרימת הדם מעודדת את מערכת החיסון לפעול במרץ ולעודד את תהליכי הריפוי הטבעיים של הגוף. כתוצאה מהטיפול, לאחר הסרת הכוסות נשארים סימנים של שטף דם כשבוע באזור שבו הונחו הכוסות, אך זהו מצב הפיך לחלוטין. את הכוסות מניחים למשך זמן של בין 3-15 דקות בעוצמת הוואקום הדרושה בהתאם לאבחון, גיל, אופי הבעיה ומצבו של המטופל/ת. ישנם הסבורים שהטיפול בכוסות רוח עם השימוש באש יעיל יותר ממשאבת ואקום, אך אין הדבר נכון, מכיוון שבשני המקרים אנו מקבלים את אותה התוצאה בשיטות שונות, להיפך עם משאבת הוואקום השליטה בעוצמת היניקה מדויקת יותר ואף העבודה בטוחה יותר, לכן רבות הקליניקות המודרניות שעברו לשימוש בכוסות אלו.

הטיפולים העיקריים באמצעות כוסות רוח הם:
שחרור שרירים תפוסים וכואבים, בעיקר באזור הגב העליון והשכמות, גב אמצעי וגב תחתון, כאשר יש מצב של תפיסות חזקה וכיווץ השרירים, יניקת העור לתוך הכוס שיוצרת שטף דם מקומי באזור, הגברת זרימת הדם ובכך מעודדת את הרקמה והשריר להשתחרר ולהירפא, טכניקה זו מקילה על הכאב המקומי באזור הפגוע. לעיתים ניתן להוסיף לטכניקה זו הקזת דם באמצעות כוס רוח במקרים של תקיעות דם חזקה באזור שמתאפיינת בכאב נקודתי חד וממוקד לאורך זמן שלא משתחרר זמן רב ולא מגיב לטיפולי הדיקור או הכוסות הרגילות.

טיפול בברונכיט או שפעת
במצבים אלו הכוסות יוצבו בגב העליון באזור השכמות וישפעלו את מערכת החיסון כדי לעודד עבודה וזרימת דם באזור, לעיתים במצבים אלו המטופל מרגיש לאחר הטיפול שמתעוררת בגופו הזעה וע"י כך הפטוגן שתקף את מערכת הנשימה נהדף החוצה.

טיפול באסטמה וקוצר נשימה
גם כאן נציב את הכוסות בגב העליון במקביל לאיבר הפנימי שנפגע, איבר הריאות משויך לאלמנט המתכת ונמצא בחולשה לכן פעילות הפיזור והנחתת הצ'י שאמורה להתבצע ע"י הריאות נפגעת וע"י כוסות רוח ניתן לעודד את הפעולה באזור, אך יש לציין שבמצב זה הכוסות הן טיפול משני ולא בהכרח ישולבו בטיפול, אלא אם האבחנה תדרוש זאת.

חיזוק המערכת החיסונית
קיימות שיטות טובות יותר לחיזוק מערכת החיסון, כמו דיקור, מוקסה וצמחי- מרפא, אך בהחלט אפשר לראות בכוסות רוח כלי נוסף לכך, מכיוון שנאמר שהצ'י המגן זורם בין העור לשרירים, הוא הצ'י שאמור להדוף את הווירוסים והחיידקים ולהגן על גופנו מפני פלישתם למערכת הנשימה ולאיברים הפנימים. אם הצ'י המגן לא נוכח מספיק באזור באמצעות הכוסות אנו יכולים למשוך אותו כלפי מעלה לאזור הרצוי.

כוסות רוח נעות
טכניקה שבא מניעים את כוס הרוח על גבי השריר התפוס, מעין עיסוי מקומי הלוך ושוב עם הכוס

מספר כללים תומכים בטיפול
כוסות הרוח יכולות להוות טיפול בפני עצמם אך בידיי המטפל המיומן ברפואה הסינית יגיעו ככלי האחרון באותו טיפול לאחר טכניקות מגע ודיקור, לפני הנחת הכוסות ניתן ורצוי למרוח שמן על האזור על מנת להזין את העור ולמנוע פגיעה בו וכמו כן השמן יוצר חיבור טוב יותר של שולי הכוס לגוף המטופל ומונע בריחת אויר מהכוס. לאחר הטיפול בכוסות רוח מומלץ להיזהר מחשיפה לרוח קרה או מזגן. יש להיזהר בטיפול בכוסות רוח עם סוכרתיים, אנשים שנוטלים תרופות נוגדות קרישה, אנשים עם בעיות קרישת דם ונשים בהריון.

Call Now Button